Logotyp Agencji WorkFlow Media
Jak zwiększyć konwersje na stronie internetowej: 10 prostych kroków

Jak zwiększyć konwersje na stronie internetowej: 10 prostych kroków

Jeśli chcesz zwiększyć konwersję na swojej stronie internetowej, mamy dla Ciebie 10 prostych kroków, które pomogą Ci osiągnąć ten cel.

Krok 1: Optymalizacja procesu zakupowego

Jednym ze sposobów na zwiększenie konwersji na stronie internetowej jest optymalizacja procesu zakupowego. Można to osiągnąć poprzez eliminację niepotrzebnych krokówuproszczenie formularzy oraz udostępnienie różnych opcji płatności. Im prostszy i szybszy będzie proces zakupowy, tym więcej osób zdecyduje się na dokonanie zakupu.
Ponadto ważne jest, aby ceny i warunki zakupu były przejrzyste. Niepotrzebne jest ukrywanie dodatkowych kosztów lub ukrywanie informacji o warunkach zakupu. Taka praktyka może spowodować, że potencjalni klienci zrezygnują z zakupu lub stracą zaufanie do sklepu.

Eliminacja niepotrzebnych kroków

Aby usunąć niepotrzebne kroki z procesu zakupowego, należy przeanalizować, jakie są one i czy są faktycznie konieczne. Często istnieją kroki, które są wymagane tylko dla wygody sklepu lub dla uzyskania dodatkowych informacji, ale nie są konieczne dla dokonania zakupu. W takich przypadkach należy rozważyć ich usunięcie lub uproszczenie.

Uproszczenie formularzy

Formularze są ważnym elementem procesu zakupowego, ale mogą być również przyczyną frustracji dla klientów. Aby uproszczyć formularze, należy ograniczyć ilość wymaganych pól do minimum, a także umożliwić ich automatyczne wypełnienie (np. poprzez integrację z kontem Google lub Facebook). Można również rozważyć wprowadzenie funkcji “jednym kliknięciem” do dokonania zakupu dla zarejestrowanych użytkowników.

Udostępnienie różnych opcji płatności

Umożliwienie różnych opcji płatności (np. przelew bankowy, karta kredytowa, PayPal, system płatności online takie jak PayU itp.) może być kluczowe dla zwiększenia konwersji. Każdy klient może mieć inne preferencje co do sposobu płatności, dlatego ważne jest, aby zapewnić im możliwość wyboru. Można również rozważyć umożliwienie płatności za pobraniem, ratalnej lub rozwiązania kup teraz, zapłać później jak np. paypo.

Krok 2: Zwiększenie wiarygodności i zaufania

Budowanie wiarygodności i zaufania u klientów jest ważnym elementem w procesie sprzedaży. Im więcej wiarygodności i zaufania klient ma do sklepu, tym większe prawdopodobieństwo, że dokona zakupu. Oto kilka wskazówek, jak to osiągnąć:

Dodawanie opinii i recenzji klientów

Dodawanie opinii i recenzji klientów na stronie internetowej może znacząco wpłynąć na wiarygodność i zaufanie potencjalnych klientów. Można to zrobić poprzez umożliwienie klientom dodawania opinii lub poprzez publikowanie recenzji z innych platform (np. Trustpilot, Google).

Pokazywanie certyfikatów i nagród

Pokazywanie certyfikatów i nagród, jakie otrzymał sklep lub jego produkty, może również zwiększyć wiarygodność i zaufanie klientów. Można to zrobić poprzez umieszczenie odpowiednich ikon lub grafik na stronie internetowej.

Udostępnienie informacji kontaktowych i adresu firmy

Udostępnienie informacji kontaktowych (np. adresu e-mail, numeru telefonu, adresu siedziby) oraz adresu firmy na stronie internetowej może również zwiększyć wiarygodność i zaufanie klientów. To pokazuje, że sklep jest otwarty na kontakt i chętnie odpowie na pytania lub wątpliwości klientów.

Pokazywanie polityki zwrotów i reklamacji

Pokazywanie polityki zwrotów i reklamacji na stronie internetowej również może zwiększyć wiarygodność i zaufanie klientów. Można to zrobić poprzez umieszczenie odpowiedniego tekstu lub linku do osobnej strony z informacjami.

Krok 3: Usprawnienie nawigacji i układu strony

Usprawnienie nawigacji na stronie internetowej jest ważne dla zwiększenia konwersji, ponieważ pozwala na łatwe i szybkie przemieszczanie się po stronie oraz umożliwia klientom łatwe znalezienie interesujących ich produktów czy usług. Można to osiągnąć poprzez przejrzyste menulinki wewnętrzne oraz odpowiednie nazywanie sekcji.

Estetyczny wygląd strony oraz spójność projektu również odgrywają ważną rolę w budowaniu wiarygodności i zaufania klientów. Strona internetowa, która jest estetycznie przyjemna dla oka oraz ma spójny design, będzie bardziej przyciągać uwagę i zachęcać do dokonania zakupu.

Krok 4: Poprawa szybkości ładowania strony

Optymalizacja szybkości ładowania strony jest ważna dla zwiększenia konwersji, ponieważ wpływa na współczynnik odrzuceń oraz konwersję. Im szybciej strona się ładuje, tym mniej osób zrezygnuje z jej przeglądania lub zdoła znaleźć to, czego szukają. Można poprawić szybkość ładowania strony poprzez kompresję obrazówusuwanie niepotrzebnych skryptów oraz hostowanie strony na wydajnym serwerze.

Ponadto warto pamiętać, że szybkość ładowania strony jest jednym z czynników wpływających na pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Strony, które ładują się szybko, mogą uzyskać lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania, co z kolei może prowadzić do większej liczby wejść na stronę i w konsekwencji do wyższej konwersji.

Krok 5: Dostosowanie strony do urządzeń mobilnych

Responsywność strony oraz jej dostosowanie do różnych rozmiarów ekranów jest ważne dla zwiększenia konwersji, ponieważ coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych do przeglądania stron internetowych. Strona, która nie jest responsywna lub nie dostosowana do rozmiarów ekranów, może być trudna w obsłudze i odstraszać potencjalnych klientów.

Aby optymalizować stronę dla urządzeń mobilnych, warto zadbać o zwiększenie czytelności tekstuprzystosowanie formularzy do wprowadzania danych za pomocą klawiatury na telefonie, wybrierania pól palcem. Często buduje się zupełnie oddzielny widok wersji mobilnej strony.

Krok 6: Poprawa treści i przyciągnięcie uwagi

Aby przyciągnąć uwagę i zachęcić użytkowników do dalszego przeglądania strony, warto stworzyć przyciągające uwagę i angażujące treści. Można to osiągnąć poprzez używanie nagłówków, podkreśleń, list oraz cytatów, które pomogą wyróżnić ważne informacje i zachęcą do dalszego czytania.

Ponadto, warto traktować swoją stronę internetową jako wirtualnego sprzedawcę. Oznacza to, że treści na stronie powinny być tak skonstruowane, aby zachęcać użytkowników do dokonania zakupu lub podjęcia innej pożądanej przez nas akcji (np. zapisania się na newsletter). W tym celu warto korzystać z technik takich jak opisywanie korzyściwykorzystywanie języka emocjonalnego oraz podkreślanie ograniczeń czasowych.

Ważne jest również, aby treści były przejrzyste i zrozumiałe dla użytkowników oraz aby jasno przekazywać korzyści, jakie użytkownicy mogą osiągnąć, decydując się na dokonanie zakupu lub podjęcie innej akcji.

Krok 7: Użycie odpowiednich słów kluczowych

Odpowiednie użycie słów kluczowych może mieć duży wpływ na skuteczność strony internetowej. Dlatego ważne jest, aby wybierać i używać odpowiednich słów kluczowych. Można to zrobić, wykorzystując słowa kluczowe w optymalizacji tytułów i opisów strony, a także w treściach na stronie.

Podkreślenia wymaga też fakt, że słowa kluczowe są ważne dla SEO i pozwalają na przyciągnięcie użytkowników z wyników wyszukiwania. Dlatego warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na dobór odpowiednich słów kluczowych i ich prawidłowe użycie.

Poniżej znajdziesz podstawowe zasady związane z używaniem słów kluczowych:

Optymalizacji tytułów i opisów strony

 • Umieszczanie słów kluczowych na początku tytułu i opisu, ponieważ są one bardziej widoczne dla wyszukiwarek
 • Unikanie powtarzania tych samych słów kluczowych zbyt często, ponieważ może to prowadzić do penalizacji przez wyszukiwarki
 • Dostosowywanie tytułów i opisów do danej strony, tak aby były związane z jej zawartością

Optymalizacja treści na stronie

 • Umieszczanie słów kluczowych w nagłówkach, ponieważ są one bardziej widoczne dla wyszukiwarek i użytkowników
 • Unikanie nadmiernego używania słów kluczowych, ponieważ może to prowadzić do penalizacji przez wyszukiwarki oraz nieestetycznego czytania dla użytkowników
 • Dostosowywanie słów kluczowych do treści strony, tak aby były związane z jej zawartością i naturalnie wpisywały się w tekst.

Inne rady dotyczące użycia słów kluczowych w treściach

 • Używanie synonimów słów kluczowych, aby uniknąć powtarzania tych samych słów zbyt często
 • Stosowanie fraz kluczowych, aby lepiej odpowiadać na potrzeby użytkowników
 • Włączanie słów kluczowych do podtytułów i akapitów, aby ułatwić nawigację po stronie i ułatwić wyszukiwarkom indeksowanie treści
 • Używanie słów kluczowych w opisach obrazów i plików multimedialnych, aby ułatwić ich indeksowanie przez wyszukiwarki.

Krok 8: Skuteczne call to action

Skuteczne call to action to ważny element strony internetowej, ponieważ zachęcają one użytkowników do podjęcia określonej akcji, takiej jak zakup produktu czy zapisanie się na newsletter. Aby call to action były skuteczne, należy zadbać o klarowne przekazywanie korzyści dla użytkowników.

Ważne jest także, aby używać odpowiednich przycisków i kolorów, tak aby przyciągały uwagę i były zgodne z designem strony. Call to action powinny być również umieszczane w odpowiednich miejscach na stronie, tak aby były łatwo dostępne i widoczne.

Przy tworzeniu call to action warto pamiętać o tym, że poszczególne kolory mogą symbolizować różne akcje i wpływać na odczucia i zachowania użytkowników.

Oto kilka przykładów:

 • Czerwony: symbolizuje emocje i pośpiech, dlatego często jest używany przy przyciskach “Kup teraz” lub “Zarejestruj się”.
 • Zielony: kojarzy się z naturą i poczuciem bezpieczeństwa, dlatego często jest używany przy przyciskach “Zamów teraz” lub “Skorzystaj z oferty”.
 • Niebieski: jest uważany za kolor spokoju i profesjonalizmu i często wykorzystuje się go dla “Zapisz się na newsletter” lub “Zaloguj się”.
 • Żółty: kojarzy się z radością i optymizmem. Jest wykorzystywany na przyciskach “Sprawdź teraz” lub “Zdobądź bonus”.

CTA nie musi być takie jak wszystkich, możemy również pobawić się tą formą. Oto kilka przykładów ciekawych call-to-action:

 • “Zdobądź dostęp do specjalnej oferty” (żółty przycisk z ikoną zamkniętej skrzynki)
 • “Weź udział w konkursie i wygraj nagrody” (pomarańczowy przycisk z ikoną nagrody)
 • “Dołącz do naszej społeczności i otrzymaj bezpłatne porady” (fioletowy przycisk z ikoną grupy ludzi)
 • “Zapisz się na webinar i naucz się czegoś nowego” (niebieski przycisk z ikoną kalendarza)

Krok 9: Wdrożenie narzędzi do śledzenia konwersji

Wdrożenie narzędzi do śledzenia konwersji to ważny krok w optymalizacji strony internetowej. Dzięki nim można lepiej zrozumieć zachowania użytkowników i wyciągać odpowiednie wnioski dotyczące tego, co działa na stronie, a co należy poprawić. Narzędzia takie jak Google Analytics i Hotjar pozwalają na zbieranie danych o ruchu na stronie, źródłach ruchu, zachowaniu użytkowników oraz osiągniętych konwersjach.

To pozwala na lepsze targetowanie działań marketingowych i skuteczniejsze wykorzystanie budżetu. Ponadto, narzędzia do śledzenia konwersji pozwalają na tworzenie celów i śledzenie ich realizacji, co jest ważne dla oceny efektywności działań i podejmowania dalszych decyzji biznesowych.

Google Analytics

 • Plusy Google Analytics
  • Darmowe narzędzie od Google, które umożliwia śledzenie ruchu na stronie internetowej
  • Możliwość ustawienia celów, dzięki którym można monitorować postępy w realizacji konkretnych działań (np. zwiększenie liczby subskrybentów)
  • Szeroka gama raportów i wskaźników, które pozwalają zrozumieć zachowanie użytkowników na stronie
  • Integracja z innymi narzędziami Google, takimi jak Google Ads czy Google Search Console
 • Minusy Google Analytics
  • Możliwe trudności z konfiguracją dla początkujących użytkowników
  • Może być przytłaczające ilością danych i opcji
  • Konieczność przestrzegania polityki prywatności Google

HotJar

 • Plusy Hotjar
  • Proste w użyciu i intuicyjne interfejsy
  • Możliwość śledzenia ruchu na stronie za pomocą map cieplnych i nagrania wizualnego
  • Możliwość przeprowadzenia ankiet i badań z użytkownikami
  • Funkcja segmentacji umożliwiająca śledzenie ruchu na stronie dla określonych grup użytkowników
 • Minusy Hotjar
  • Płatne narzędzie, chociaż dostępne są bezpłatne wersje testowe
  • Mocno obciąża stronę, co ma wpływ na jej szybkość
  • Zwiększenie sprzedaży o 10% w ciągu następnych trzech miesięcy.
  • Zwiększenie średniej wartości koszyka o 5% w ciągu następnych trzech miesięcy.
  • Zwiększenie liczby zamówień z koszyka zakupów o 20% w ciągu następnych trzech miesięcy.
  • Zmniejszenie liczby zwrotów zamówień o 10% w ciągu następnych trzech miesięcy.
  • Zwiększenie liczby rekomendacji produktów za pomocą opcji “Poleć znajomemu” o 15% w ciągu następnych trzech miesięcy.

Krok 10: Określenie celów i mierników sukcesu

Gdy już mamy skonfigurowaną analitykę i mamy dostęp do odpowiednich danych, należy określić cele i mierniki sukcesu, które pozwolą nam ocenić, czy nasze działania przynoszą oczekiwane rezultaty.

Określenie celów i mierników sukcesu jest niezwykle ważnym krokiem w procesie zwiększania konwersji na stronie internetowej. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, należy jasno określić, co chcemy osiągnąć. Może to być na przykład zwiększenie sprzedaży w przypadku ecommerce lub więkasza ilość leadów dla firmy B2B.

Poniżej znajdziesz kilka przykładów mierzalnych celów:

Cele dla ecommerce:

 1. Zwiększenie sprzedaży o 10% w ciągu następnych trzech miesięcy.
 2. Zwiększenie średniej wartości koszyka o 5% w ciągu następnych trzech miesięcy.
 3. Zwiększenie liczby zamówień z koszyka zakupów o 20% w ciągu następnych trzech miesięcy.
 4. Zmniejszenie liczby zwrotów zamówień o 10% w ciągu następnych trzech miesięcy.
 5. Zwiększenie liczby rekomendacji produktów za pomocą opcji “Poleć znajomemu” o 15% w ciągu następnych trzech miesięcy.

Cele dla firm B2B:

 1. Zwiększenie liczby zapytań ofertowych o 20% w ciągu następnych trzech miesięcy.
 2. Zwiększenie liczby rejestracji na webinarze o 15% w ciągu następnych trzech miesięcy.
 3. Zwiększenie liczby zapisów na newsletter o 10% w ciągu następnych trzech miesięcy.
 4. Zwiększenie liczby kontaktów z klientami potencjalnymi o 25% w ciągu następnych trzech miesięcy.
 5. Zwiększenie liczby kontraktów podpisanych z nowymi klientami o 15% w ciągu następnych trzech miesięcy.

Źródła/rozszerzenie tematu:

Mateusz Strzałkowski
Mateusz Strzałkowski
CEO at WorkFlow Media
mstrzalkowski.pl

Jestem doświadczonym Growth Hackerem, z pojawieniem się w publikacjach Harvard Business Review i MIT Sloan na koncie. Moje doświadczenie pozwala mi zarządzać milionowymi wydatkami na reklamę i pomagać firmom zwiększyć przychody z 0 do kilkunastu milionów złotych. Robię to poprzez Social Selling i kanały Digital Marketing, takie jak Facebook Ads, GoogleAds, SEO, Linkedin Automation&Ads oraz silną analizę ruchu. Szkolę sprzedawców w wykorzystywaniu Linkedin'a do generowania sprzedaży. Moje doświadczenie zdobywałem w największych domach mediowych oraz w swojej własnej agencji, gdzie obsługiwałem największe światowe marki, takie jak Volkswagen, Sony, Intel, Google, HBO, Sage, WP, Play, Dell, Orange i wiele innych. Chętnie opowiem o najlepszych praktykach, jakie udało mi się wypracować.

Related Posts
Leave a Reply