Logotyp Agencji WorkFlow Media
Jak tworzyć PopUpy, żeby sprzedawały jak szalone?

Jak tworzyć PopUpy, żeby sprzedawały jak szalone?

W dzisiejszych czasach skuteczna reklama internetowa to podstawa. Ciężko wyobrazić sobie biznes, który działałby bez obecności w sieci. Jednym z najpopularniejszych narzędzi promocji są komunikaty PopUp. Co prawda wielu użytkowników internetu narzeka na nie, to jednakże dobrze zaprojektowane i umiejętnie wykorzystane, mogą być niezwykle skuteczne. Może ujmijmy to inaczej, żeby zwiększyć konwersje o 25% możesz zwiększyć wydatki na reklame o 25% albo dodać popup. Co wybierasz? Jeżeli już w głowie odpowiedziałeś sobie TAK na popupy to przejdźmy do tematu czyli jak stworzyć PopUp, który będzie dobrze odebrany przez klientów, nie będzie ich irytował, a jednocześnie skutecznie sprzedawał?

1. Określ cel swojego PopUpa

Najważniejszym krokiem w tworzeniu skutecznego PopUpa jest określenie celu, jaki chcemy osiągnąć. Czy chcemy pozyskać adresy e-mail potencjalnych klientów, zwiększyć sprzedaż, czy może skłonić ich do skorzystania z jakiejś promocji? Dopiero po dokładnym określeniu celu będziemy w stanie zaprojektować odpowiedni PopUp.

2. Uwzględnij wizualny aspekt PopUpa

Kolejnym ważnym aspektem jest wizualna strona naszego okna. Powinno być ono atrakcyjne wizualnie, ale jednocześnie nieprzesadzone. Zbyt intensywne kolory czy nadmiar grafik mogą odstraszać klientów i skutecznie zniechęcać do dalszego przeglądania strony. Zadbajmy również o czytelność treści – powinna być zrozumiała, krótka i jednoznaczna. Przy wizualnym aspekcie warto wspomnieć, że grafiki na popUp’ie powinny być jak najlżejsze, bo ma się wyświetlić instant na każdym urządzeniu 🙂

3. Nie blokuj całej strony

Bardzo ważne jest, aby PopUp nie blokował całej strony. Warto zwrócić uwagę na to, aby klient miał możliwość swobodnego przeglądania pozostałych sekcji strony, a jednocześnie był skłonny skorzystać z oferty. PopUp nie powinien być natrętny i zbyt nachalny. Świetnym miejscem są rogi strony oraz dolny/górny pasek.

4. Dostosuj ofertę do grupy docelowej

PopUp powinien być dostosowany do grupy docelowej. Zwróćmy uwagę na to, że ofertę dla osób starszych powinniśmy zaprojektować inaczej, niż dla młodszych odbiorców. Dostosowanie PopUpa do grupy docelowej pozwoli na zwiększenie skuteczności kampanii reklamowej.

5. Nie daj się poznać jako spammer

Nie dajmy się poznać jako spammer. Okna PopUp często kojarzą się użytkownikom z irytującymi reklamami, które pojawiają się na ekranie bez powodu i blokują dostęp do treści. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto zwrócić uwagę na to, aby PopUp pojawiał się tylko raz na określony czas, oraz możliwie w nieinwazyjnym miejscu np topbarze lub w rogu o czym już wspominaliśmy wcześniej. To pozwoli na dłuższą ekspozycję użytkownika na przekaz oraz wiecej interakcji.

6. Zadbaj o czas wyświetlania PopUpa

Czas wyświetlania PopUpa jest bardzo ważny. Często na stronach pierwsze co otrzymujemy to bah! Cookiesy, Rodo i jeszcze PopUp z newsletterem. Efekt jest taki, że użytkownik nawet nie zdążył zobaczyć naszej oferty, a już jest podirytowany. Darujmy sobie takie podejście. PopUp powinien być odpalany w określonych momentach, np:

  • Czas na stronie – Jeżeli średni czas na Twojej stronie wynosi np 48 sekund, to jednym z triggerów może być to, że sesja użytkownika trwa już 46 sekund
  • Zaangażowanie – tu możemy wziąć pod uwagę scroll przez Landing Page, ilość PV na stronie lub czy dana osoba jest nowym/powracającym użytkownikiem.
  • Intencja – to już bardziej rozbudowana opcja, bo możemy dzięki BigData przewidzieć intencje użytkownika i podpowiedzieć mu następny ruch na naszej stronie, lub po prostu ustawić warunki typu – jeżeli chce zamknąć stronę wyświetl Exit PopUp.

    Moim ulubionym PopUpem triggerem jest „jeżeli myszka jest na buttonie dłużej niż sekunde – wyświetl popup”. To moment kiedy użytkownik zastanawia się czy przejść na „Kontakt” i w tym momencie możesz zbić jego objekcie „Zastanawiasz się dlaczego nas wybrać?”. Idealny moment na handlowca – w postaci PopUpa.

Drugim aspektem jest czas życia komunikatu. Zbyt krótki czas może skutkować tym, że klient nie zdąży zapoznać się z ofertą, z kolei zbyt długi czas może skutkować tym, że PopUp zacznie irytować użytkownika. Warto zwrócić uwagę na to, aby PopUp wyświetlał się w momencie, gdy użytkownik jest skłonny skorzystać z oferty.

7. Zaproponuj wartościową ofertę

PopUp musi proponować wartościową ofertę. Warto zastanowić się, co jest najważniejsze dla naszych klientów i w jaki sposób możemy im pomóc. Oferta powinna być unikalna i dostosowana do potrzeb naszych odbiorców.

8. Stwórz odpowiednią treść

Odpowiednia treść PopUpa to klucz do sukcesu. Treść powinna być zwięzła, jednoznaczna i skierowana do grupy docelowej. Należy zwrócić uwagę na to, aby treść była przemyślana i przyciągająca uwagę klienta.

Ważnym aspektem jest również to, żeby nie wymagała od użytkownika za dużo. PopUp z wieloma polami do wypełnienia po prostu odstrasza.

9. Zwróć uwagę na pozycję PopUpa

Pozycja PopUpa na stronie również ma znaczenie. Najlepiej umieścić je w miejscach, gdzie użytkownik spędza najwięcej czasu, np. na blogu, na końcu artykułu lub przy składaniu zamówienia (UpSell). Ważne, aby PopUp był zauważalny, ale jednocześnie nie przeszkadzał w przeglądaniu strony.

10. Testuj i analizuj wyniki

Ostatnim, ale równie ważnym krokiem jest testowanie i analizowanie wyników. Warto przeprowadzić testy A/B, które pozwolą nam na porównanie skuteczności różnych wersji PopUpa. Analizowanie wyników pozwoli na dokładne określenie skuteczności kampanii reklamowej i wprowadzenie ewentualnych poprawek.

Podsumowanie

Stworzenie skutecznego PopUpa to proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania i przemyślenia każdego aspektu. Warto pamiętać, że PopUpy są skutecznym narzędziem reklamowym, ale tylko wtedy, gdy są dobrze zaprojektowane i umiejętnie wykorzystane. Okna PopUp nie mogą być natrętne i irytujące dla użytkowników, ale jednocześnie powinny przyciągać uwagę i zachęcać do skorzystania z oferty. Jeśli zastosujemy się do powyższych wskazówek, możemy stworzyć PopUp, który skutecznie sprzeda nasze produkty i usługi.

Mateusz Strzałkowski
Mateusz Strzałkowski
CEO at WorkFlow Media
mstrzalkowski.pl

Jestem doświadczonym Growth Hackerem, z pojawieniem się w publikacjach Harvard Business Review i MIT Sloan na koncie. Moje doświadczenie pozwala mi zarządzać milionowymi wydatkami na reklamę i pomagać firmom zwiększyć przychody z 0 do kilkunastu milionów złotych. Robię to poprzez Social Selling i kanały Digital Marketing, takie jak Facebook Ads, GoogleAds, SEO, Linkedin Automation&Ads oraz silną analizę ruchu. Szkolę sprzedawców w wykorzystywaniu Linkedin'a do generowania sprzedaży. Moje doświadczenie zdobywałem w największych domach mediowych oraz w swojej własnej agencji, gdzie obsługiwałem największe światowe marki, takie jak Volkswagen, Sony, Intel, Google, HBO, Sage, WP, Play, Dell, Orange i wiele innych. Chętnie opowiem o najlepszych praktykach, jakie udało mi się wypracować.

Related Posts
Leave a Reply