Logotyp Agencji WorkFlow Media

Reklamy z funkcją AR

W dzisiejszych czasach reklamy odgrywają kluczową rolę w prowadzeniu biznesu. Zwiększają świadomość marki, generują sprzedaż i przyciągają nowych klientów. Wraz z rozwojem technologii reklamowej, pojawiają się nowe metody reklamowania, takie jak funkcja AR (augmented reality). W tym artykule przedstawimy zalety reklam z funkcją AR, sposoby na ich stworzenie i zastosowanie w kampaniach marketingowych.

Wprowadzenie

Co to jest funkcja AR?

Funkcja AR to technologia, która pozwala na łączenie rzeczywistości z wirtualnymi obiektami. Dzięki tej technologii, użytkownik może oglądać obiekty w wirtualnej rzeczywistości, wchodzić z nimi w interakcje i badać ich funkcjonalność.

Jak działa AR?

Funkcja AR działa na podstawie wykorzystania kamery smartfona lub tabletu oraz specjalnego oprogramowania, które umożliwia rozpoznawanie obrazów i dopasowywanie do nich obiektów w wirtualnej rzeczywistości.

Reklamy z funkcją AR

Zalety reklam z funkcją AR

Reklamy z funkcją AR mają wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych form reklamy. Zaletami reklam z funkcją AR są:

 • Zwiększenie zaangażowania klientów: Dzięki funkcji AR, reklamy stają się bardziej interaktywne i przyciągają uwagę klientów, co zwiększa ich zaangażowanie.
 • Lepsze zapamiętywanie marki: Reklamy z funkcją AR pozwalają na lepsze zapamiętanie marki przez klientów, ponieważ związane są z wrażeniami związanymi z wirtualną rzeczywistością.
 • Zwiększenie sprzedaży: Reklamy z funkcją AR zwiększają szanse na sprzedaż, ponieważ przyciągają uwagę klientów i zachęcają ich do zakupu produktów lub usług.
 • Możliwość eksperymentowania z produktami: Dzięki funkcji AR, klient może wypróbować produkt w wirtualnej rzeczywistości, zanim zdecyduje się na zakup.

Przykłady reklam z funkcją AR

Reklamy z funkcją AR znajdują zastosowanie w wielu branżach, takich jak moda, meble, samochody, kosmetyki czy artykuły sportowe. Przykładami reklam z funkcją AR są:

 • Reklamy modowe, które pozwalają na przymierzenie ubrań w wirtualnej rzeczywistości.
 • Reklamy meblowe, które umożliwiają umieszczenie mebli w wirtualnym pomieszczeniu i ocenienie, czy pasują do wystroju wnętrza.
 • Reklamy samochodowe, które pozwalają na obejrzenie samochodu z różnych perspektyw i przejście przez wnętrze pojazdu.
 • Reklamy kosmetyczne, które pozwalają na przymierzenie makijażu lub fryzury w wirtualnej rzeczywistości.

Przykłady kampanii AR:

Burger King – Burn this Ads

Jednym z najbardziej innowacyjnych reklam w technologii rozszerzonej rzeczywistości jest kampania „Burn That Ad” Burger Kinga. W ramach akcji klienci mogli zyskać darmowego Whoppera, jeśli zobaczyli na mieście reklamę konkurencyjnej sieci fast foodów i następnie, za pomocą specjalnej aplikacji i AR, użytkownicy mogli spalić tę reklamę w wirtualnym ogniu, aby otrzymać kod rabatowy na burgera. Reklama ta pozwoliła na interaktywny i oryginalny sposób na przyciągnięcie uwagi klientów oraz zdobycie popularności wśród fanów nowych technologii.

Netflix – Stanger Things

Z okazji premiery czwartej serii „Stranger Things”, Netflix wprowadził na rynek doświadczenie marketingowe z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości i elementów interaktywnych – „Stranger Things Experience”. Fani mogą odwiedzić wyznaczone miejsce, gdzie biorą udział w immersyjnym doświadczeniu związanym z serialem. W ramach atrakcji uczestnicy grają w gry z użyciem funkcji AR, co pozwala im poczuć się jakby byli w świecie „Stranger Things”. W przeszłości Netflix promował poprzednie sezony „Stranger Things” za pomocą innych doświadczeń z AR, takich jak filtry Instagramowe, które umieszczają użytkowników w tym uniwersum, bez wychodzenia z domu.

Kampania Walentynkowa

Jednym z ciekawych wykorzystań aparatu w celach marketingowych jest kampania z okazji Walentynek, która pozwala na stworzenie spersonalizowanej nakładki z efektem róż w ustach. Użytkownik może skorzystać z tej funkcji, robiąc zdjęcie sobie lub swojej drugiej połówce, a następnie aplikując nakładkę np z różami w ustach. Ta zabawna i romantyczna opcja pozwala na ciekawy sposób na pozytywne zapamiętanie brandu. Działający przykład możecie zobaczyć poniżej:

Jak stworzyć reklamy z funkcją AR

Narzędzia do tworzenia reklam z funkcją AR

Do stworzenia reklam z funkcją AR można wykorzystać różne narzędzia, takie jak:

 • AR Studio – platforma stworzona przez Facebooka, umożliwiająca tworzenie interaktywnych doświadczeń z użyciem kamery smartfona lub tabletu.
 • ZapWorks – platforma umożliwiająca tworzenie rozszerzonej rzeczywistości i wirtualnej rzeczywistości bez konieczności posiadania umiejętności programowania.
 • Unity – silnik do tworzenia gier, który może być wykorzystany do tworzenia interaktywnych reklam z funkcją AR.

Krok po kroku jak stworzyć reklamy z funkcją AR

Aby stworzyć reklamy z funkcją AR, należy postępować zgodnie z następującymi krokami:

 1. Wybierz platformę, na której chcesz stworzyć reklamę z funkcją AR.
 2. Wybierz obiekt, który chcesz dodać do reklamy z funkcją AR.
 3. Wykorzystaj oprogramowanie, aby umieścić obiekt w wirtualnej rzeczywistości.
 4. Zdefiniuj interakcje, jakie użytkownik może mieć z obiektem w wirtualnej rzeczywistości.
 5. Opublikuj reklamę z funkcją AR na wybranej platformie.

Implementacja w kampaniach

Jakie kampanie można zastosować z reklamami AR?

Reklamy z funkcją AR znajdują zastosowanie w różnych rodzajach kampanii marketingowych. Przykładowe kampanie, w których można wykorzystać reklamy z funkcją AR, to:

 • Kampanie produktowe – reklamy z funkcją AR pozwalają na wirtualne przetestowanie produktów, co może przekonać klientów do zakupu.
 • Kampanie eventowe – reklamy z funkcją AR pozwalają na interaktywne doświadczenia podczas eventów, takich jak koncerty czy festiwale.
 • Kampanie edukacyjne – reklamy z funkcją AR pozwalają na interaktywne przekazywanie wiedzy, co może być przydatne w kampaniach edukacyjnych, takich jak promocja szkoleń czy kursów.

Jak mierzyć skuteczność kampanii z reklamami AR?

Mierzenie skuteczności kampanii z reklamami AR jest możliwe dzięki wykorzystaniu narzędzi analitycznych, takich jak Google Analytics czy Facebook Ads Manager. Przykładowe wskaźniki, które można mierzyć, to:

 • Liczba wyświetleń reklamy z funkcją AR.
 • Liczba interakcji użytkowników z reklamą z funkcją AR.
 • Wskaźnik konwersji – czyli liczba użytkowników, którzy dokonali pożądanej akcji po obejrzeniu reklamy z funkcją AR, np. dokonali zakupu produktu lub zapisali się na newsletter.

Wyzwania i przyszłość

Wyzwania związane z implementacją reklam z funkcją AR

Jednym z głównych wyzwań związanych z implementacją reklam z funkcją AR jest to, że wymagają one wysokich kosztów produkcji. Ponadto, wymagają one także dobrej jakości oprogramowania i sprzętu, co może być problematyczne dla niektórych firm.

Przyszłość reklam z funkcją AR

Reklamy z funkcją AR mają duży potencjał na przyszłość, ponieważ pozwalają na bardziej interaktywne i zaangażowane doświadczenia reklamowe. Wraz z rozwojem technologii, reklamy z funkcją AR będą coraz bardziej dostępne dla firm o różnej wielkości, a ich skuteczność w zwiększaniu sprzedaży i budowaniu świadomości marki będzie coraz bardziej doceniana.

Podsumowanie

Reklamy z funkcją AR są nową formą reklamy, która przyciąga uwagę klientów i zwiększa zaangażowanie w kampaniach marketingowych. Możliwość wirtualnego przetestowania produktów, lepsze zapamiętywanie marki czy zwiększenie sprzedaży to tylko niektóre z zalet reklam z funkcją AR. Wraz z rozwojem technologii, reklamy z funkcją AR będą coraz bardziej popularne i skuteczne.

Często zadawane pytania

 1. Czy tworzenie reklam z funkcją AR jest drogie?

Tworzenie reklam z funkcją AR może być kosztowne, ponieważ wymaga ono specjalistycznego oprogramowania i sprzętu, a także wysokiej jakości produkcji.

 1. Jakie branże najczęściej wykorzystują reklamy z funkcją AR?

Reklamy z funkcją AR znajdują zastosowanie w wielu branżach, takich jak moda, meble, samochody, kosmetyki czy artykuły sportowe.

 1. Jakie są zalety reklam z funkcją AR?
 • Zaletami reklam z funkcją AR są zwiększenie zaangażowania klientów, lepsze zapamiętywanie marki, zwiększenie sprzedaży oraz możliwość eksperymentowania z produktami.
 1. Jak można zmierzyć skuteczność kampanii z reklamami AR?

Skuteczność kampanii z reklamami AR można mierzyć za pomocą narzędzi analitycznych, takich jak Google Analytics czy Facebook Ads Manager. Można mierzyć np. liczbę wyświetleń, interakcji użytkowników z reklamą czy wskaźnik konwersji.

 1. Jakie są przyszłościowe perspektywy reklam z funkcją AR?

Reklamy z funkcją AR mają duży potencjał na przyszłość, ponieważ pozwalają na bardziej interaktywne i zaangażowane doświadczenia reklamowe. Wraz z rozwojem technologii, reklamy z funkcją AR będą coraz bardziej dostępne dla firm o różnej wielkości, a ich skuteczność w zwiększaniu sprzedaży i budowaniu świadomości marki będzie coraz bardziej doceniana.

Mateusz Strzałkowski
Mateusz Strzałkowski
CEO at WorkFlow Media
mstrzalkowski.pl

Jestem doświadczonym Growth Hackerem, z pojawieniem się w publikacjach Harvard Business Review i MIT Sloan na koncie. Moje doświadczenie pozwala mi zarządzać milionowymi wydatkami na reklamę i pomagać firmom zwiększyć przychody z 0 do kilkunastu milionów złotych. Robię to poprzez Social Selling i kanały Digital Marketing, takie jak Facebook Ads, GoogleAds, SEO, Linkedin Automation&Ads oraz silną analizę ruchu. Szkolę sprzedawców w wykorzystywaniu Linkedin'a do generowania sprzedaży. Moje doświadczenie zdobywałem w największych domach mediowych oraz w swojej własnej agencji, gdzie obsługiwałem największe światowe marki, takie jak Volkswagen, Sony, Intel, Google, HBO, Sage, WP, Play, Dell, Orange i wiele innych. Chętnie opowiem o najlepszych praktykach, jakie udało mi się wypracować.

Related Posts
Leave a Reply