Agencja Reklamowa Warszawa
ul. Łodygowa 11/62, 03-687 Warszawa biuro@workflowmedia.pl +48 725 129 862
Instagram
ul. Łodygowa 11/62, 03-687 Warszawa biuro@workflowmedia.pl +48 725 129 862

Jak radzić sobie z kanibalizacją słów kluczowych na stronie?

24 czerwca, 2021 Kanibalizacja slow kluczowych

Twoja strona internetowa została zoptymalizowana z ogromną starannością. Poświęciłeś długie godziny na zaplanowanie wdrążenia optymalizacji technicznej. Jednak orientujesz się, że nadal jest coś nie tak? Co wtedy?

Czym jest kanibalizacja w SEO?

Z kanibalizacją mamy do czynienia, gdy więcej niż jedna podstrona (adres URL) jest zoptymalizowana pod to samo słowo kluczowe i ma podobne treści. Co doprowadza to, do „rywalizacji” między sobą podstron w wyszukiwarce. Jest to niekorzystne zjawisko, ponieważ w takiej sytuacji roboty Google mają problem, by określić, która z nich jest tą właściwą pod dane słowo kluczowe i strona jest wyświetlana na dalszych podstronach wyszukiwarki, z czego mniejsze wejścia na stronę, mniejsze konwersję i mniejszy obrót na stronie.

Przyczyny kanibalizacji:

 • Duża ilość tagów, które się pokrywają lub błędnie odsyłają;
 • brak tagów kanonicznych lub ich błędne wdrożenie
 • nieprawidłowy dobór tytułów i fraz do treści strony internetowej
 • błędne linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne
 • tworzenie zbyt wielu kategorii w sklepie internetowym
 • duplikacja meta danych (meta title)
 • zastosowanie podobnych atrybutów ALT;
 • duplikacja treści na różnych podstronach serwisu lub sklepu internetowego

Pamiętaj jednak, że wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania mają zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Stąd ważne jest, abyś poznał pozostałe przyczyny kanibalizacji fraz.

Kto jest najbardziej narażony na kanibalizacje treści?!

Najbardziej narażonymi na kanibalizację są strony, które są ściśle specjalizowane, które tworzą treści bardzo podobne tematycznie. Dotyczyć może to również sklepów internetowych oraz serwisów informacyjnych.

Narzędzia, które pomogą Ci sprawdzić, czy kanibalizacja występuję na Twojej stronie internetowe.

 • Senuto –  przeanalizujesz swoją konkurencję w Google i zdecydujesz, jakimi działaniami wyprzedzić ich w wynikach wyszukiwania
 • Ahrefs – podobnie jak Senuto
 • Google Search Console
 • Screaming Frog również pomoże znaleźć błędy w witrynie.

Jak widać, problem kanibalizacji jest dość złożony – może mieć wiele przyczyn i da się go rozwiązać na wiele sposobów. Warto więc poświęcić czas, by dokładnie przyjrzeć się problemowi i zastosować najlepsze rozwiązania:

 1. Sprawdź, czy w Twoim serwisie występuje kanibalizacja i jaka jej jest skala
 2. Zobacz, które sekcje zostały najmocniej dotknięte kanibalizacją (zakładka Sekcje w raporcie kanibalizacji)
 3. Wyeksportuj raport do Excela

Zobaczysz wtedy dla każdej frazy jaki URL był widoczny w wynikach wyszukiwania dziś, wczoraj, w ostatni poniedziałek i w poniedziałek 2 tygodnie temu. Po eksporcie przyjrzyj się poszczególnym przypadkom.

 • Przeanalizuj powody kanibalizacji (powielone treści, zła architektura).
 • Zastosuj rozwiązania całościowo dla serwisu lub oddzielnie dla każdego z przypadków. Priorytetowo potraktuj słowa o wysokim wolumenie wyszukań i jednocześnie wysokiej pozycji.

Jak nie doprowadzić do kanibalizacji?

Sposobów jest kilka. Pamiętaj jednak, że wszystkich wymienionych poniżej sposobów, często, nie będziesz mógł używać jednocześnie.

 • użycie tagu rel=”canonical” – za jego pomocą możesz wskazać wyszukiwarce, który adres URL powinien pojawić się jako wynik wyszukiwani
 • blokada indeksowania duplikatów
 • poprawa meta danych
 • linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne
 • reorganizacja strony internetowej
 • przekierowanie 301

Zapytanie ofertowe bezpłatne

Wypełnij formularz i podaj jak najwięcej szczegółów dotyczących zlecenia, abyśmy mogli realnie ocenić koszta i czas realizacji zlecenia.

  Akceptuję regulamin i zaznaczam wszystkie zgody.Rozwiń


  Mateusz

  Ekspert ds. marketingu

  +48 725 129 862

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Teraz Twoja kolej!

  Szukasz partnera, który zrealizuje projekt dla Twojej firmy.

  Zostaw nam swoje dane kontaktowe a nasz przedstawiciel skontaktuje się z tobą!

  Zobacz portfolio

  Świat skutecznej reklamy.

  Witaj w świecie agencji reklamowej ROXart, w którym skuteczne reklamy są najważniejsze. Reklama jest dla nas czymś więcej niż pracą, poświęcamy się jej bez reszty. Fascynuje nas fakt, że dobrze dobrane kolory i słowa potrafią potęgować sprzedaż. Nie pracujemy pięć dni w tygodniu po osiem godzin, w sumie nie pracujemy w ogóle. Tego czym się zajmujemy nie możemy nazwać pracą, jest to coś tak naturalnego jak oddychanie – nie myślimy działamy! Dlatego powierzając w nasze ręce tak istotną cześć swojego biznesu jaką jest niewątpliwie reklama możesz być spokojny, Twoje zlecenie trafiło do pasjonatów, którzy nie pozwolą Ci się zawieść. Techniki reklamy są niczym kolory farb w palecie malarza, używając jednego koloru ciężko jest namalować pejzaż. Aby przeprowadzić skuteczną akcję promocyjną musimy połączyć ze sobą dostępne metody reklamy i promocji. Niezależnie od tego czy sprzedajesz buty, wędliny czy samochody my wiemy jak zwiększyć Twoje udziały na rynku. Reklama w Internecie, prasie czy na bilbordach może być skuteczniejsza niż Ci się wydaje! Jednak żeby tak było, wszystko wcześniej musi zostać przemyślane i dokładnie zaplanowane. Nie ma ludzi na których reklamy nie działają, są tylko tacy, którzy tak sądzą. Wykorzystaj to! Skontaktuj się z naszą rzeszowską agencją reklamową i zobacz ile do tej pory straciłeś. Czas biegnie szybko, konkurencja nie śpi! Nie zastanawiaj się dłużej – zacznij wygrywać w wyścigu z konkurencją.

  Rzeszów to idealne miejsce dla Agencji reklamowej.

  Rzeszów to miasto innowacji i rozwoju. Stolica Podkarpacia nieustannie się rozwija, codziennie powstają tu nowe firmy, a duże przedsiębiorstwa otwierają swoje filie. Agencja reklamowa w Rzeszowie ma przed sobą ogromne możliwości rozwoju. Dlatego jest to miejsce dla nas! Zrealizowaliśmy już kilkadziesiąt kampanii reklamowych dla firm z naszego miasta, wiele reklam wykonanych przez nas zdobi rzeszowskie budynki i drogi. Wykonujemy reklamy standardowe (wydruki wielkoformatowe, reklamy świetlne, poligrafię itp.), reklamy internetowe (strony www, landing pages, grafikę displayową) oraz całe kampanie łączące ze sobą wszystkie dostępne media. Jesteśmy w posiadaniu dużego budynku, w którym znajdują się nasze biura, studio fotograficzne, pracownia oraz garaż w którym aplikowane są folie na samochody. Z chęcią przyjmujemy klientów w naszej siedzibie, omawiając szczegóły współpracy przy aromatycznej kawie. Najważniejszy jest dla nas komfort naszych klientów, dlatego jesteśmy elastyczni. To Ty wybierasz preferowany rodzaj kontaktu z nami, może to być mail, telefon, wizyta w naszej lub Twojej siedzibie – niezależnie czy mieści się ona w Rzeszowie czy w innym mieście Polski. Zapraszamy do współpracy!